Po co wykonuje się zabieg modelowania łydek implantami?

Implanty silikonowe większości osób kojarzą się z operacjami powiększającymi piersi. Tymczasem mają one o wiele szersze zastosowanie w chirurgii plastycznej – wykorzystuje się je bowiem m.in. do modelowania łydek. Wbrew pozorom, wskazań do tego typu zabiegów jest całkiem sporo i nie zawsze są to jedynie kwestie estetyczne.

Popularność zabiegów modelujących ciało za pomocą implantów rośnie w naszym kraju z roku na rok. Choć zdecydowanym liderem statystyk są operacje powiększania biustu silikonowymi implantami, to można je wykorzystywać również do poprawy wyglądu innych partii ciała, w tym łydek. – Istnieją różne metody korekty łydek, jedną z nich jest założenie implantów (więcej szczegółów. Implanty silikonowe wkłada się przez kilkucentymetrowe nacięcie skóry. Pozostają one w ciele na zawsze, więc wynik zabiegu jest trwały – powiedział portalowi milionkobiet.pl Lubomir Lembas, specjalista chirurgii plastycznej z kliniki Lux Med. Wbrew pozorom, wskazań do wszczepienia implantów łydek jest sporo i nie w każdym przypadku są to jedynie kwestie estetyki wyglądu.

Wskazania do modelowania łydek implantami

Na zabieg wszczepienia implantów łydek najczęściej decydują się mężczyźni około 30. roku życia, niezadowoleni z ich zbyt szczupłego w porównaniu do reszty ciała wyglądu. Mięśnie łydek to dość specyficzna partia ciała, którą niezwykle trudno ukształtować w atrakcyjny wizualnie sposób przy pomocy ćwiczeń fizycznych. Jeśli mężczyźni, zwłaszcza ci posiadający atletyczną sylwetkę, nie mogą doprowadzić ich do oczekiwanego wyglądu na siłowni, wówczas dobrym wyjściem jest wszczepienie silikonowych implantów. Dzięki temu udaje się zniwelować różnicę między masywnymi, ładnie ukształtowanymi udami a szczupłymi, przypominającymi kobiece łydkami.

Jeśli chodzi o kobiety, w ich przypadku najczęstszym powodem, dla którego decydują się na wszczepienie implantów łydek jest chęć optycznego zamaskowania krzywych nóg. W niektórych przypadkach ich układ jest na tyle nieestetyczny, że uniemożliwia paniom noszenie spódnic czy sukienek, co bywa przyczyną kłopotów z samoakceptacją. Implanty umieszczone w ściśle określonych miejscach pozwalają na znaczne zamaskowanie niedoskonałości w wyglądzie nóg.

Czytaj także:  Przemyślana wizja przyszłości

Kwestie estetyczne to nie jedyne wskazanie do przeprowadzenia zabiegu. Decydują się na niego pacjenci z widocznymi deformacjami lub asymetrią łydek, będącymi efektem np. wypadków lub niedorozwoju mięśni. Deformacje mogą być również spowodowane wadami wrodzonymi (np. stopą końsko-szpotawą), wadami genetycznymi (rozszczepem kręgosłupa, deformacjami stawów kończyn dolnych) oraz chorobą Heinego-Medina, wywoływaną przez wirus polio.

Sama operacja wszczepiania implantów łydek jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym i trwa około 2 godzin. W jej trakcie pacjent zostaje ułożony w pozycji na brzuchu. Chirurg wykonuje w fałdzie podkolanowym nacięcia o długości 5-7 cm, tworzące swoiste kieszonki, przez które implant jest wprowadzany do organizmu i umieszczany we właściwej pozycji. W zależności od indywidualnego przypadku, implant może zostać ułożony po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie łydki, a także w obu miejscach naraz. Blizny po operacji znajdują się z reguły w zgięciu kolanowym, więc nie są mocno widoczne.

Aby zapobiec powstawaniu krwiaków po operacji pacjentowi zakłada się dreny. Przez 2-3 dni należy leżeć w pozycji z nogami do góry, aby usprawnić przepływ krwi, zredukować opuchliznę oraz przyspieszyć proces gojenia. Po usunięciu drenów rozpoczyna się rekonwalescencja, która trwa około 3 tygodni. W tym czasie należy stopniowo wracać do normalnego chodzenia, pokonując coraz dłuższe dystanse. Niekiedy wskazane jest również noszenie specjalnych uciskowych opasek. Do normalnej aktywności można wrócić po około 6-8 tygodni od operacji.

Jeśli modelowanie łydek implantami jest wykonywane np. z powodu wad genetycznych i wrodzonych, to istnieje możliwość refundacji zabiegu przez NFZ. W innych przypadkach operacje wykonują jedynie kliniki prywatne. Ich koszt oscyluje w granicach 7-10 tys. zł.

Ten wpis został opublikowany w Medycyna dnia , przez .