Jajka na miękko jak ugotować? Poradnik krok po kroku

Jajka na miękko to popularne danie, które wielu z nas uwielbia. Ich delikatnie ścięta skorupka i żółtko półpłynne w środku to absolutna rozkosz dla podniebienia. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z gotowaniem jajek na miękko, może Cię to nieco zaniepokajać. W tym poradniku w prosty i zrozumiały sposób przedstawimy Ci krok po kroku, jak przygotować idealne jajka na miękko.

Jakie składniki będą potrzebne?

Przygotowanie jajek na miękko jest niezwykle proste, a do tego nie wymaga wielu składników. Oto co będziesz potrzebować:

  • Jajka – oczywiście główny składnik tego dania.
  • Woda – najlepiej zimna lub letnia, nie używaj wrzącej wody.
  • Sól – do posolenia wody, dodaje smaku jajkom.

Jak przygotować idealne jajka na miękko?

Krok 1: Wybierz odpowiednie jajka

Dobrze jest zacząć od wyboru świeżych jajek, które nie są zbyt stare. Świeże jajka będą miały sztywną białą skorupkę, a ich żółtko będzie dobrze umiejscowione w środku.

Krok 2: Przygotowanie garnka

Weź odpowiednio duży garnek i wlej do niego wystarczającą ilość wody, aby przykryła jajka w całości. Pamiętaj, że jajka powinny być zanurzone w wodzie. Dodaj do wody dużą szczyptę soli. Sól pomoże utrzymać jajka na miękko.

Krok 3: Gotowanie jajek

Umieść garnek na kuchence i doprowadź wodę do wrzenia. Kiedy woda zacznie wrzeć, ostrożnie włóż do niej jajka używając łyżki cedzakowej. Możesz również delikatnie rozbijać jajka na powierzchni blatu i wrzucać je do wrzącej wody jedno po drugim. Pamiętaj, żeby nie rozbić żółtka.

Krok 4: Czas gotowania

Jajka na miękko gotujemy przez około 4-5 minut. Jeśli wolisz bardziej płynne żółtko, czas gotowania można skrócić do 3-4 minut. Natomiast, jeśli wolisz bardziej twardą konsystencję, gotuj jajka około 6-7 minut.

Czytaj także:  Jak gotować fasolkę? Praktyczny poradnik dla początkujących kucharzy!

Krok 5: Schładzanie jajek

Po upływie odpowiedniego czasu gotowania, wyjmij jajka z wrzącej wody i przełóż je do miski z zimną wodą. Schładzanie jajek pozwoli zatrzymać proces gotowania i uniknąć zbyt twardych jajek.

Krok 6: Obieranie i serwowanie

Po schłodzeniu jajek możesz je odcedzić i delikatnie obierać ze skorupek. Jeśli chcesz, posól jajka delikatnie i podawaj je na talerzu. Jajka na miękko są idealne jako dodatek do kanapek, sałatek lub jako samodzielne danie.

Podsumowanie

To już wszystko, czego potrzebujesz, aby przygotować idealne jajka na miękko. Pamiętaj, aby wybierać świeże jajka i gotować je przez odpowiedni czas, aby uzyskać pożądaną konsystencję żółtka. Baw się dobrze w kuchni i smacznego!